Overslaan en naar de inhoud gaan Overslaan en naar de footer gaan Overslaan en naar de zoekbalk gaan Overslaan en naar de navigatie gaan
1823162622

van huishoudelijke hulp naar leefondersteuner: “ik kan meer dan ik dacht”

Bij Astrum College volgen medewerkers van Innoforte en Hulp in Gelderland een korte, praktijkgerichte scholing waarmee ze doorgroeien naar de rol van leefondersteuner. “Ik wilde meer voor mensen betekenen dan alleen hun huis schoonmaken.”

Van huishoudelijke hulp naar leefondersteuner: “Ik kan meer dan ik dacht”

In lokaal 103 van het Astrum College zitten tien vrouwen in een vierkante kring. De gemiddelde leeftijd is vijftig jaar. Over twee weken doen ze examen voor het deelcertificaat Individuele basiszorg verlenen. Dit keuzedeel (​​C0163) is een erkend onderdeel van de mbo-opleiding Helpende Zorg en Welzijn op niveau 2. 

Na afloop ontvangen ze een erkend mbo-certificaat. Met dit certificaat laten de deelnemers zien dat zij kunnen zorgen voor een veilige omgeving en dat zij persoonlijke zorg kunnen geven, zoals helpen bij het wassen, aankleden en andere dagelijkse handelingen (ADL).

“Examen, alleen dat woord vind ik al vreselijk,” zegt een van hen terwijl ze haar hoofd op haar armen legt. “Zonder examenstress was ik allang verpleegkundige geweest.”

Docent Mariet Roggeveen glimlacht bemoedigend. “Dat komt wel goed. Je hebt alles al geoefend. Nu is het alleen nog woorden geven aan wat je hebt geleerd.”

Weer lol in het leren

De vrouwen werken als huishoudelijke hulp of combi-ondersteuner bij zorgorganisaties Innoforte en Hulp in Gelderland. Met dit mbo-certificaat kunnen ze straks ook aan de slag als leefondersteuner.

“Veel deelnemers zijn in het begin wat onzeker,” vertelt Mariet. “Ze zijn bang om naar school te gaan. Ze hebben al jaren werkervaring, maar denken dat ze niet meer kunnen leren. Tijdens deze scholing krijgen ze weer lol in het leren. Ze zeggen achteraf: ‘Ik kan meer dan ik dacht.’”

‘Jij bent de perfecte persoon’ 

Dini herkent dat gevoel. Ze werkte jarenlang bij mensen thuis toen ze tijdens een bezoek iets bijzonders meemaakte.

“De man van mijn cliënt hoestte bloed. Hij wilde niet naar de dokter, omdat hij zijn vrouw niet alleen durfde te laten. Toen zei ik: ‘Ga maar, ik blijf hier bij uw vrouw.’ Op dat moment wist ik: ik wil meer betekenen dan alleen huishoudelijke hulp zijn.”

Toen haar teamleider haar vroeg of ze deze scholing wilde volgen, greep ze haar kans. “Ze zeiden: ‘Jij bent de perfecte persoon hiervoor.’”

Ook Wendy twijfelde even, maar is blij dat ze het deed. “Ik wilde meer doen dan alleen het huis schoonmaken. Nu leer ik hoe ik mensen kan ondersteunen bij het wassen, aankleden en eten.”

Fijne sfeer voor volwassenen

Tijdens de lessen leren de deelnemers niet alleen praktische vaardigheden, zoals werken met een tillift, maar ook hoe ze cliënten hun zelfstandigheid laten behouden.

“Het gaat erom dat je mensen in hun waarde laat,” zegt Kim. “We vragen:Welke kleren wil je aan? Wat wil je op je brood?’ Je beslist niet voor hen, je ondersteunt.”

De praktijkervaring doen ze op bij Innoforte, de theorielessen volgen ze bij Astrum College. “Ik dacht eerst: O jee, straks loop ik als 56-jarige tussen allemaal jongeren. Maar dat viel reuze mee. De sfeer voor volwassenen is heel fijn”, vertelt Linda. 

Samen leren werkt

Voor Innoforte is dit de derde groep die opgaat voor het examen bij Astrum College, vertelt opleidingsadviseur Hedwig Kolsteeg. “We geloven in certificeerbare eenheden. Niet iedereen wil of kan meteen een tweejarige mbo-opleiding volgen. Met deze deelcertificaten kunnen mensen groeien in hun eigen tempo.” 

Innoforte leidt al jaren mensen op en heeft hier veel ervaring mee. Ze helpen mensen om het beste uit zichzelf te halen, op een manier die bij hen past. Leren bij Innoforte doen mensen vooral samen, in de praktijk. En dat blijkt goed te werken. 

Ook Tanja Verhoef, praktijkopleider bij Innoforte, ziet het resultaat. Zo’n negentig procent van de deelnemers stroomde na het behalen van het certificaat door naar een mbo-opleiding. “De medewerkers voelen zich gezien, hun zelfvertrouwen groeit. Dat was voor ons een boost om hiermee verder te gaan. We hadden zelfs iemand van zestig die na dit certificaat verderging met de mbo-opleiding Helpende.”

De samenwerking met Astrum College verloopt volgens haar soepel. “Mariet is altijd goed bereikbaar. En inmiddels weten ook andere docenten van Astrum ons goed te vinden. Dat vinden we belangrijk, dat we altijd in een driehoek blijven met de lerende, het bedrijf en de docent.” 

Maatwerk voor organisaties

Mariet is naast docent ook onderwijsontwikkelaar en contactpersoon voor bedrijven. Ze vertaalt de vragen van organisaties naar passende leertrajecten. Niet alleen voor Innoforte en Hulp in Gelderland, maar ook voor De Zeeg, gemeente Rheden, STMG en tientallen andere organisaties. 

“We gaan altijd in gesprek: wat wil een organisatie precies? Soms willen ze dat medewerkers leren bloedsuiker prikken of vaker met een tillift werken. Dankzij mijn jarenlange ervaring in de zorg weet ik goed wat werkt in de praktijk.”

“Onze mensen bloeien helemaal op”

Want de uitdagingen zijn niet mals. Het personeelstekort blijft groeien, de uitstroom is groter dan de instroom en het ziekteverzuim blijft hoog. Daarnaast wordt de zorgvraag steeds complexer. 

Bijscholing past dan ook perfect in de visie van Innoforte om waarde toe te voegen aan de zorg, het team en de regio. 

“Onze medewerkers leveren passende zorg en zijn breder inzetbaar,” zegt Tanja. “Cliënten houden daardoor langer een vertrouwd gezicht. En als onze mensen slagen, dan bloeien ze helemaal op. Je ziet hun motivatie en werkplezier groeien. Dat is hartverwarmend.” 

---- 

Ook jouw medewerkers laten groeien? 

Astrum College ontwikkelt maatwerkopleidingen en cursussen voor volwassenen die perfect aansluiten op de praktijk. Medewerkers kunnen in één keer een mbo-diploma behalen, of stap voor stap doorgroeien met erkende mbo-certificaten. Zo investeer je gericht in de groei én het werkplezier van je personeel.

Neem contact op met Mariet Roggeveen en bespreek de mogelijkheden.